promocje, aktualności - www.omega.szczecinek.pl

Aktualności

Promocje

 

Nowość tylko w Omega!!

Wahasz się czy przyjść na kurs kat.B, bo masz strach przed jazdą? Bo myślisz, że nie dasz sobie rady? Bo uważasz, że się nie nadajesz? To już nie problem!!
Tylko u nas specjalnie dla niezdecydowanych bezpłatna jazda próbna przed zapisaniem się na kurs!! Umów się w biurze na jazdę próbną i zdecyduj, czy chcesz się zapisać na kurs!
Bezpłatny wykład!! Przyjdź kiedy chcesz na wykład, posiedź, posłuchaj, wypij kawę czy herbatę, oceń wykład i atmosferę i wtedy zdecyduj o zapisaniu się na kurs!!

Szczegóły w BEZ HACZYKÓW
ZAPRASZAMY

PORADA

 

Dużym problemem początkujących kierowców jest strach przed samodzielnym prowadzeniem auta. Myślisz, że warto byłoby zapisac się na kurs, ale zastanawiasz się czy sobie poradzisz. Strach przed jazdą może też dotyczyć doświadczonych kierowców, np. po przeżytym wypadku samochodowym. Oto kilka wskazówek, jak sobie z tym radzić.

 

Lęk czy strach?

 

Na samym początku musimy określić z jakiego powodu w naszym organizmie pojawiają się nieprzyjemne doznania emocjonalne. W psychologii bowiem inaczej traktujemy strach, a inaczej lęk. Strach jest normalnym uczuciem, potrzebnym do życia, które pojawia się w sytuacji bezpośrednio nam zagrażającej. Strach zatem ma charakter adaptacyjny i umożliwia przetrwanie. Lęk natomiast to stan podświadomy, boimy się czegoś co tak naprawdę nie istnieje i staramy się tego za wszelką cenę unikać. Wiadomo, że aby zostać ekspertem w danej dziedzinie, konieczna jest praktyka i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

 

Jak pokonać strach i zacząć jeździć?

 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: początkujący kierowca odczuwa strach przed jazdą samochodem. W jego umyślę głębią się myśli „nie dam rady”, „ będę sprawcą wypadku”, „boję się”. Ciało takiego kierowcy, odbiera negatywne sygnały wysyłane przez mózg takie jak drżenie kończyn, problemy z oddychaniem. Strach i nieprzyjemne odczucia fizjologiczne doprowadzają do tego, że unikasz nieprzyjemnego bodźca, w tym wypadku jazdy samochodem, a co za tym idzie nie nabierasz pewności i boisz się podjąć wyzwania. I koło się zamyka. Zamiast skupiać się na negatywnych emocjach, jakie wywołuje w Tobie myśl o jeździe samochodem, lepiej zastanowić się, jak ten strach pokonać bądź zminimalizować na tyle, że nie będzie nam przeszkadzał w jeździe.

 

Jeśli chcesz wygrać ze strachem, musisz systematycznie ćwiczyć. Twój instruktor powinien Cię szkolić według swoistej skali, określając według niej sytuację od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Na początku występują sytuacje najmniej zagrażającą np. jazda po mało uczęszczanym parkingu, gdzie czujesz się swobodnie i bezpiecznie. W miarę nabywania praktyki, następuje stopniowe zwiększanie poziom trudności, aż dojdziesz do końca skali. Tym końcem jest umiejętność samodzielnego prowadzenia auta, czyli koniec kursu i egzamin. Ale żeby to zrealizować musisz wspomóc się doświadczonym instruktorem, który będzie ci towarzyszyć podczas jazdy, ucząc, wspierając i udzielając adekwatnych rad. Dobry instruktor powinien nie bać się też powiedzieć Ci, że pomimo wyjeźdżenia 30 godzin jazdy Twoje umiejętności nie są wystarczające do samodzielnej jazdy i zdania egzaminu. Nie załamuj się-głowa do góry i ćwicz dalej. Tylko ciągłe doskonalenie własnych umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora da zamierzony efekt.

Źródło: autopolki.pl


webmaster: www.krazek1.pl